SpaceFor Cloud Çözümler

Bulut Tabanlı Hizmetlerimiz

İnternet üzerinden şirketlere ve müşterilere talep üzerine sunulan geniş bir hizmet yelpazesini ifade eder. Bu hizmetler, dahili altyapı veya donanıma ihtiyaç duymadan uygulamalara ve kaynaklara kolay ve uygun maliyetli erişim sağlamak üzere tasarlanmıştır. E-postaları kontrol etmekten belgeler üzerinde işbirliği yapmaya kadar çoğu çalışan, farkında olsun veya olmasın iş günü boyunca bulut hizmetlerini kullanır.

Cloud (Bulut) Hizmetlerimiz

Bulut Hizmetler

Bulut hizmeti, bir şirketin kendi şirket içi sunucularından sağlanmak yerine , bir bulut bilişim sağlayıcısının sunucularından İnternet üzerinden talep üzerine kullanıcılara sunulan herhangi bir hizmettir . Bulut hizmetleri, uygulamalara, kaynaklara ve hizmetlere kolay, ölçeklenebilir erişim sağlamak için tasarlanmıştır ve bir bulut hizmetleri sağlayıcısı tarafından tam olarak yönetilir .

Alan Adı Hizmetlerimiz

Alan Adı Hizmeti

Alan adı, web sitenizin adıdır. Alan adı, İnternet kullanıcılarının web sitenize erişebileceği adrestir. İnternetteki bilgisayarları bulmak ve tanımlamak için bir alan adı kullanılır. Bilgisayarlar, bir dizi sayı olan IP adreslerini kullanır. Ancak, insanların sayı dizilerini hatırlaması zordur. Bu nedenle, IP adresleri kullanmak yerine internetteki varlıkları tanımlamak için alan adları geliştirildi ve kullanıldı.

VDS Server Hizmetimiz

VDS Server Hizmeti

En popüler bulut hizmeti tekliflerinden biri olan VDS, kullanıcılara web uygulamalarını geliştirmek, dağıtmak ve barındırmak için yönetilen ancak özel bir sunucu kiralama olanağıdır.

VPS Server Hizmetimiz

VPS Server Hizmeti

VvPS hosting, web siteniz için seçebileceğiniz en popüler hosting hizmetlerinden biridir. Birden çok kullanıcısı olan bir sunucuda size özel (özel) kaynaklar sağlamak için sanallaştırma teknolojisini kullanır.

image

Bulut hizmetleri, İnternet'in bir alt kümesidir

Silikon Vadisi tarihindeki en uzun soluklu teknoloji CEO'larından biri olan Larry Ellison, 2008'de "bulut" teriminin aşırı kullanımı olarak algıladığı şeyden duyduğu hayal kırıklığını şöyle özetledi: "Belki bir aptalım ama ben ne hakkında konuştuğunu bilmiyorum. Bu ne? Tamamen anlamsız. Bu çılgınlık. Bu aptallık ne zaman bitecek? "


Bulutun ne olmadığı açık. Birinin yerel sabit diskinde depolanan ve çalıştırılan yazılım, bulut değildir çünkü bulut bilişimin gereksinimlerinden biri, yazılımın, temeldeki kodun ve destekleyici altyapının internet üzerinden teslim edilmesi ve internet. Aynı ölçüye göre, Oracle'ın yazılımını kuran ve çalıştıran müşterileri içeren Oracle'ın kurumsal yazılım işinin çoğu bulutta değildir.


Peki neden Facebook.com bir bulut hizmeti olarak kabul edilirken Amazon bir bulut hizmeti olarak kabul edilmiyor?Cevap, iki hizmetin nasıl kullanıldığı ile ilgilidir. Amazon gibi bir e-ticaret sitesi kesinlikle “internet üzerinden sunulan yazılım veya hizmet” tanımına girmektedir. Ancak bulutun bir başka gerekliliği de verilerin ona yüklenmesi gerektiğidir. İnsanlar Amazon'un e-ticaret sitesine veri yüklemiyorlar, ancak Facebook'a resim, yorum vb. Şeklinde birçok veri yüklüyoruz.


Bu nedenle bulut İnternet ile birleştirilemez ve bunu yapmak kaçınılmaz olarak döngüsel mantığa yol açar. Bunun yerine, bulut bilişim, kaynakları paylaşmak ve veri depolama, yazılım ve işleme gibi şeylere isteğe bağlı erişim sağlamak için bir modeldir.

İş Ortağımız Olun!

PROJENİZ İÇİN TEKLİF ALIN!

Harika bir ekibin projenizi kendi projesi gibi sahiplenmesi ve sizin için inanılmaz işler yapmasını ister miydiniz?

Teklif Al

Bize 👋 Merhaba Deyin!

Özel ihtiyaçları için özel çözümler arayan kartuscenter.com e-ticaret altyapısı olarak SoaceFor E-commerce'i tercih ediyor!
Kartuscenter altyapısı olarak spacefor.net'i tercih etti.
Spacefor Dijital Hizmetler
SpaceFor.net E-ticaret, Web Yazılım, Tasarım

IaaS, PaaS, SaaS, aman tanrım!

Bugün, bulut, bulut yığınını oluşturan üç farklı türde geliyor: Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Hizmet Olarak Yazılım (SaaS). SaaS, genellikle IaaS kullanılarak oluşturulan bir PaaS üzerine kurulur.
SaaS, çoğu insanın mobil uygulama veya tarayıcı gibi bir istemci aracılığıyla etkileşime girdikleri tanıdık bir bulut hizmetinin adını duyduklarında düşündükleri şeydir. SaaS sağlayıcıları, çok daha ölçeklenebilir olması açısından diğer yazılımlardan farklı olan yazılım ve uygulamaları bulut aracılığıyla sunar. Yeni bir yazılımın bulutta yeni bir uygulama başlatması da çok daha kolaydır, bu nedenle Slack'ten Salesforce'a kadar birçok SaaS uygulaması ilgili ürün kategorilerine hakimdir.
PaaS, geliştiricilerin bulut uygulamaları oluşturmaları için bir bulut ortamı veya platformudur. PaaS sağlayıcıları bir veritabanı, bir işletim sistemi, programlama dili yürütme yetenekleri ve web sunucuları sunar. IaaS gibi, bulut uygulamasının son kullanıcısı da PaaS altyapısıyla hiçbir zaman etkileşime girmez. Microsoft Azure, Google Compute Engine ve Amazon AWS de PaaS yeteneklerine sahiptir. Salesforce'un Force.com platformu, PaaS'ın bir başka örneğidir. App Exchange'de bulunan Salesforce uygulamaları Salesforce Force.com platformunda oluşturulmuştur.
IaaS, servis sağlayıcılar için ham bilgi işlem gücü sunan bir platformdur. Ayrıca sunucuları, dosya veya nesne depolamasını, yük dengeleyicileri, ağ güvenlik duvarını, CDN'leri, vb. İçerebilir. IaaS sağlayıcıları, bu yetenekleri isteğe bağlı olarak veri merkezlerinde bulunan büyük bir ekipman kümesinden sağlar. Amazon AWS, Microsoft Azure, Google Compute Engine, Rackspace ve SpaceFor SmartCloud Enterprise, önde gelen IaaS sağlayıcılarıdır; Dropbox, Instagram ve Pinterest dahil olmak üzere SaaS'deki birçok büyük isim Amazon ve diğerleri tarafından sağlanan IaaS platformlarında çalışır.

Özel bulut

Bulut tanımına başka bir kırışıklık eklemek için, donanım, ağ anahtarları ve sanallaştırma gibi veri merkezi teknolojisi sağlayan satıcılar, artık IaaS sağlayıcılarının son müşteriler tarafından işletilen geleneksel veri merkezlerinden yararlandığı esnek bilgi işlem kavramlarını sunuyor. Bu yükseltilmiş veri merkezlerine atıfta bulunmak için "özel bulut" terimini icat ettiler.
Özel bir bulutta altyapı, platform ve yazılımın tümü yalnızca bir şirket için mevcuttur. Son müşteri kendi veri merkezini çalıştırır, donanım ve yazılımın çoğunu ve bakımı sağlar. Bulut bilişim ile gelen maliyet tasarrufları, bu dağıtım modelinde buharlaşma eğilimindedir. Ancak, oldukça hassas verilere sahip bazı endüstriler, genel bulutlardan daha güvenli oldukları algısı nedeniyle özel bulutları kullanmayı tercih ediyor.
Özel bir buluttan en iyi şekilde yararlanmak için kuruluşların sırayla dikkatlice düşünmesi gerekir. Özel bulutların ölçeklenebilirlik ve verimlilik avantajlarını elde etmek için, tüm iş ortamı genellikle sanallaştırılır. Altyapının her parçasının güvenliğini sağlama sorumluluğu şirkete düştüğü için özel bulutlarla ilgili güvenlik endişeleri de var. Salesforce veya Microsoft gibi büyük siber güvenlik ekiplerine sahip bir bulut şirketinin aksine, birçok kuruluş günümüzün karmaşık siber saldırılarına karşı savunma yapmak için gereken uzmanlığa sahip değil.
Sonuç olarak, bulut hizmetlerinin kullanımı katlanarak artıyor ve Cloud Security Alliance tarafından yapılan yakın tarihli bir anket, BT liderlerinin% 64,9'unun ezici bir çoğunluğunun bulutun şirket içi yazılımlardan daha güvenli veya daha güvenli olduğunu düşündüğünü ortaya koydu.

BULUT HİZMETLERİ DİNAMİKTİR VE ÖLÇEKLENDİRİLİR

Bir bulut hizmeti, kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için dinamik olarak ölçeklenebilir ve hizmet sağlayıcı, hizmet için gerekli olan donanım ve yazılımı sağladığından, bir şirketin kendi kaynaklarını tedarik etmesine veya dağıtmasına veya BT personelini bunları yönetmek için tahsis etmesine gerek kalmaz. hizmet. Bulut hizmetlerinin örnekleri arasında çevrimiçi veri depolama ve yedekleme çözümleri, Web tabanlı e-posta hizmetleri, barındırılan ofis paketleri ve belge işbirliği hizmetleri, veritabanı işleme, yönetilen teknik destek hizmetleri ve daha fazlası bulunur.

BULUT HİZMETLERİ TANIMI

Bulut hizmetleri, yerinde bir sunucu yerine uzak bir bulut bilişim sunucusu aracılığıyla sunulan hizmetlerdir. Bu ölçeklenebilir çözümler üçüncü bir taraf tarafından yönetilir ve kullanıcılara internet üzerinden analitik veya ağ oluşturma gibi bilgi işlem hizmetlerine erişim sağlar.
Bulut hizmetleri, daha fazla üretkenlik ve gelişmiş verimlilikten önemli ölçüde maliyet düşürme ve basitleştirilmiş BT yönetimine kadar kuruluş için güçlü avantajlar sunar. Kurumsal bulut bilişim , çalışanların kurumsal verilere ve uygulamalara erişirken giderek daha fazla kullandığı mobil hizmetleri de etkinleştirebilir.

Bulut hizmetleri örnekleri

Bulut hizmetlerinin faydaları sektöre bağlıdır. Birçok işletme bulutu aşağıdaki uygulamalarda kullanabilir:

Ani artışları ölçeklenebilirlikle yönetme

Bulut hizmetlerinin temel avantajlarından biri, ölçeklenebilir olmalarıdır, yani işletmeler, performansı olumsuz yönde etkilemeden iş ihtiyaçlarına göre talebi artırabilirler. Bu, özellikle kullanımları iniş çıkışlarla karşılaşabilecek işletmeler için yararlıdır.
Örneğin, çevrimiçi video akış hizmetleri, kullanıcı hacimlerinde büyük artışlar yaşayabilir ve bu da sunucular üzerinde ek yük oluşturabilir. Bulut hizmetlerini kullanarak, bu şirketler bu stresi şirket içi sunucularına yüklemek zorunda kalmazlar, böylece altyapıya yatırım yapmadan müşteri tabanlarının genişletilmesine izin verir.

Müşteri ilişkileri yönetimi

Kullanıcılar, Müşteri veritabanlarını uzaktan yönetebilir ve Yazılım olarak Hizmet modellerini kullanarak kayıtları güncelleyebilir. Birkaç kullanıcı, verileri güvende tutarken ve bir web tarayıcısı aracılığıyla bunlara kolayca erişirken aynı anda kayıtlarda değişiklik yapabilir.

Yedekleme ve kurtarma

Kuruluşlar, veri depolamayı buluta taşıyarak altyapı ve bakım oluşturma maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf edebilir. Verilerden üçüncü taraf bir bulut hizmeti sağlayıcısı sorumludur ve ayrıca güvenliği, uyumluluğu ve yasal konuları sağlar. Bulut yedekleme, isteğe bağlı yedekleme ve daha büyük depolama özelliği ile esnekliği artırır. Veriler, tek bir fiziksel konum yerine bir ağ üzerinde depolandığı için daha hızlı geri yüklenebilir.

Büyük veri analizi

Veri bilimcileri, bulut bilişim kullanarak analiz için herhangi bir organizasyon verilerine erişebilir. Bu, tahminlerde bulunmak ve olası sorunları tahmin etmek için çok önemlidir. Bulut çözümleri, kullanıcıların açık kaynaklı kazı veri araçlarıyla büyük miktarda veriyi uzaktan yönetmesine olanak tanır.
İşletmeler ayrıca şunlar için bulut hizmetlerine de dönebilir:
E-posta takvimlerinden mesajlaşma hizmetlerine ve sohbet robotlarına kadar iletişim
Kelime işlem gibi belgeleri uzaktan oluşturma ve güncelleme
Web ve mobil için uygulama geliştirme
Uygulamaları başlatmak için test ve geliştirme
Büyük hacimli verileri işlemek için sosyal ağ
Bulut hizmetlerinin faydaları
Kuruluşlar, aşağıdakileri sağlayan bulut hizmetleriyle daha iyi verimliliğin avantajlarından yararlanabilir:
Daha Yüksek Hızlar. Akamai Akıllı Platformu gibi akıllı bir yazılım, güvenilmez ağlar, tıkanıklık, verimsiz protokoller ve kötü niyetli saldırılar gibi sorunların üstesinden gelerek bulut hizmetlerini hızlandırır.
Patentli algoritmalar, kullanıcıları en uygun sunucularla eşler, en verimli teslimat için içeriği şekillendirir ve trafiği en hızlı yollar boyunca yönlendirir.
Daha iyi güvenlik. Akamai bulut güvenliği çözümleri, her gün dünyadaki web etkileşimlerinin% 15 ila 30'unu sağlamaktan elde edilen zeka ile oluşturulmuştur. Güvenlik uzmanlarımız, yüz milyonlarca benzersiz IP adresinden gelen verileri sürekli olarak analiz eder ve dağıtılmış mimarimiz, saldırı kaynağına yakın kötü niyetli istekleri saptırır, soğurur ve filtreler.
Esnek Ölçeklendirme. Akıllı Platformumuzun ölçeği ve kapasitesi, bulut hizmetlerinin artan web trafiği hacmine, cihazların çoğalmasına, etkileşimlerin karmaşıklığına ve siber tehditlerin büyümesine ayak uydurmasını sağlar. İçerik dağıtım ağlarına yönelik teknolojimiz , dünyanın en büyük canlı etkinliklerinin çoğu için akışlı video sunmamıza ve yoğun alışveriş sezonlarında en yüksek trafik koşullarına hizmet etmemize yardımcı oldu. Birçok işletme, bulut hizmetlerini benimsemeye çalışırken hala karmaşıklık, güvenilirlik ve güvenlik engelleriyle mücadele ediyor. Hızla gelişen teknoloji, muazzam teknik zorluklar sunmaktadır. Çevrimiçi video ve CDN akışı gibi popüler teknolojiler bu beklentileri karşılamayı her zamankinden daha zor hale getirse de , kullanıcıların web deneyimi için beklentileri çok yüksek . Bulut hizmetlerinin güvenlik açıklarından yararlanan yeni tehditler neredeyse her gün ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Bu nedenlerle, sürekli değişen bu koşullara uyum sağlayabilecek bir bulut hizmeti seçmek önemlidir.
Akamai ile bulut hizmetlerini etkinleştirin Bulut hizmetlerinin sunduğu her şeyden yararlanmak isteyen kuruluşlar için Akamai, web sitelerinin, web uygulamalarının, medya dağıtımının ve diğer bulut tabanlı teknolojilerin performansını basitleştiren, koruyan ve geliştiren lider bir çözüm paketi sunar.
Çözümlerimiz, web içeriğini, kurumsal uygulamaları ve çevrimiçi videoyu güvenli bir şekilde dağıtmak ve hızlandırmak için dünyanın en büyük bulut tabanlı platformu olan Akamai Intelligent Platform ™ üzerine inşa edilmiştir. Her gün iki trilyondan fazla İnternet işlemi işleyen, kitlesel olarak dağıtılmış platformumuz, işletmelere bulut hizmetlerinin performansı, maliyeti, güvenilirliği ve güvenliği açısından önemli avantajlar sağlar.
Akamai, internet ve bulut hizmetlerini hızlı, güvenilir ve güvenli hale getiren çözümlerde küresel bir liderdir. Teknolojimiz, işletmelerin dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir cihaz için tüketici, işletme ve eğlence deneyimlerini optimize etme yöntemlerinde devrim yaratıyor.
Bulut hizmetleri ve mobil CDN ve DDoS koruması için Akamai çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinin .


Bulut bilişimin en önemli avantajları

Bulut bilişim, işletmelerin BT kaynakları hakkındaki geleneksel düşünme biçiminden büyük bir değişimdir. Kuruluşların bulut bilişim hizmetlerine yönelmesinin yedi yaygın nedeni şunlardır:

Maliyet

Bulut bilgi işlem, donanım ve yazılım satın alma ve yerinde veri merkezleri kurma ve çalıştırma - sunucu rafları, güç ve soğutma için yirmi dört saat elektrik ve altyapıyı yönetmek için BT uzmanları - sermaye maliyetini ortadan kaldırır. Hızlı toplanır.

Hız

Bulut bilişim hizmetlerinin çoğu self servis ve talep üzerine sağlanır, bu nedenle çok büyük miktarlarda bilgi işlem kaynakları bile dakikalar içinde, genellikle sadece birkaç fare tıklamasıyla sağlanarak işletmelere büyük bir esneklik sağlar ve kapasite planlamasının üzerindeki baskıyı azaltır.

Küresel ölçek

Bulut bilişim hizmetlerinin faydaları arasında esnek bir şekilde ölçeklendirme yeteneği bulunur. Bulutta bu, doğru miktarda BT kaynağının - örneğin, az ya da çok bilgi işlem gücü, depolama, bant genişliği - ihtiyaç duyulduğunda ve doğru coğrafi konumdan sağlanması anlamına gelir.

Üretkenlik

Yerinde veri merkezleri genellikle donanım kurulumu, yazılım yamaları ve diğer zaman alan BT yönetimi işleri gibi çok sayıda “raf ve istifleme” gerektirir. Bulut bilgi işlem, bu görevlerin çoğuna olan ihtiyacı ortadan kaldırır, böylece BT ekipleri daha önemli iş hedeflerine ulaşmak için zaman harcayabilir.

Verim

En büyük bulut bilişim hizmetleri, en yeni nesil hızlı ve verimli bilgi işlem donanımına düzenli olarak yükseltilen, dünya çapında güvenli veri merkezleri ağında çalışır. Bu, uygulamalar için azaltılmış ağ gecikmesi ve daha büyük ölçek ekonomileri dahil olmak üzere, tek bir kurumsal veri merkezine göre çeşitli avantajlar sunar.

Güvenilirlik

Bulut bilgi işlem, veri yedeklemeyi, olağanüstü durumdan kurtarmayı ve iş sürekliliğini daha kolay ve daha ucuz hale getirir çünkü veriler, bulut sağlayıcısının ağındaki birden çok yedekli sitede yansıtılabilir.

Güvenlik

Birçok bulut sağlayıcısı, genel olarak güvenlik duruşunuzu güçlendiren, verilerinizi, uygulamalarınızı ve altyapınızı olası tehditlerden korumaya yardımcı olan geniş bir politika, teknoloji ve denetim kümesi sunar.

Bulut hizmetleri nasıl çalışır?

Diğer tüm BT çözümleri gibi, bulut hizmetleri de donanım ve yazılıma dayanır. Ancak, geleneksel donanım ve yazılım çözümlerinden farklı olarak, kullanıcıların bulut hizmetlerine erişmek için bilgisayar, ağ bağlantısı ve işletim sisteminden başka bir şeye ihtiyacı yoktur.

Bulut platformları

Bulut hizmeti sağlayıcıları, donanım kaynaklarını, kullanıcıların kod geliştirebileceği veya uygulama çalıştırabileceği çevrimiçi ortamlar olan bulut platformları oluşturmak için de kullanabilir. Bir bulut platformu oluşturmak, bir bilgisayarın yeteneklerini donanım bileşenlerinden soyutlamaktan daha fazlasını gerektirir - bulut altyapısı sağlarken olduğu gibi. Bir bulut platformu sağlamak , kapsayıcıya alma , düzenleme, uygulama programlama arabirimleri (API'ler) , yönlendirme, güvenlik, yönetim ve otomasyon gibi teknolojileri dahil etmek için ek geliştirme düzeyleri gerektirir . Kullanıcı deneyimi tasarımı (UX), gezilebilir bir çevrimiçi deneyim oluşturmak için önemli bir husustur.
Bulut platformları bir PaaS türüdür. Ve PaaS'yi tutan altyapı bileşenleri yüksek oranda ölçeklenebilir ve paylaşılabilir ise, bir bulut olarak kabul edilebilir. PaaS bulutlarının en iyi örnekleri, genel bulutları ve yönetilen özel bulutları içerir.

Bulut yazılımı

Sağlayıcıların sunabileceği, geniş çapta kabul gören nihai bulut hizmeti, bulut yazılımı veya SaaS olarak bilinen tam bir web uygulamasıdır. Bu, en yüksek geliştirme yatırımını gerektirir çünkü bulut sağlayıcısı, müşterilere kelimenin tam anlamıyla çevrimiçi bir uygulama sunuyor.
Bulut yazılımı, küçük, bağımsız ve gevşek bağlı mikro hizmetleri bir araya getiren bir uygulama mimarisi olan bulut tabanlı bir yaklaşım kullanılarak sağlanabilir . Birden çok mikro hizmet, Kubernetes veya Red Hat® OpenShift® gibi bir konteyner düzenleme motoru tarafından yönetilen ayrı Linux® kapsayıcıları içinde paketlenebilir . Son ürün, birlikte tüm uygulamayı oluşturan diğer mikro hizmetleri etkilemeden mikro hizmet tarafından optimize edilebilen bir bulut uygulamasıdır.
Çevrimiçi uygulamalar, mobil uygulamalar ve SaaS ürünleri için bir başka popüler programlama dili, Hyper Text Markup Language 5 (HTML5) olarak bilinir.